Reklama

Co to jest pycha?

Co to jest pycha?

04.11.2009
Czyta się kilka minut
Przeczytałem to chyba u ks. Jana Twardowskiego, bo mi to na niego wygląda. Ksiądz spytał dziecka, co to jest pycha. "Pycha to dobre rzeczy do jedzenia" - odpowiedział malec. Anegdota ta skłoniła mnie do zastanowienia, skąd wzięło się takie dwojakie rozumienie pychy i tego, co pyszne. Jak daleko od pychy, której wyrazem jest głaskanie się po brzuchu, do pychy - wyniosłości? Jaki jest związek między pysznym człowiekiem - wyniosłym i fałszywie dumnym - a pyszną zabawą, tzn. świetną, wyborną, wyśmienitą?
T

Tak czy inaczej, w języku polskim pycha łączy się ze smakowitością, trudno jednak powiedzieć o człowieku pysznym, że jest smakowity. No chyba że tylko jako ktoś, kto - mówiąc metaforycznie - smakuje sam sobie. Dobrze to oddaje język angielski, w którym - jak zauważa Joanna Petry-Mroczkowska w książce "Siedem grzechów głównych dzisiaj" - o człowieku pysznym mówi się potocznie he is full of himself - "ktoś jest pełen siebie".

Katechizm Kościoła Katolickiego mówi o dwóch grzechach, które wprost wiążą się z pychą: "Nienawiść do Boga rodzi się z pychy" (KKK 2094) oraz "Zazdrość często pochodzi z pychy" (KKK 2540). Z pychy pewno biorą się jeszcze inne grzechy. Autor Księgi Mądrości Syracha mówi: "Początkiem pychy człowieka jest odstępstwo od Pana, gdy odstąpił sercem od swego Stworzyciela, albowiem początkiem pychy grzech" (10, 12-13). Zarówno Jan Kasjan, jak i ...

2664

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]