Reklama

Co się kryje pod plamkami

Co się kryje pod plamkami

17.08.2020
Czyta się kilka minut
To nie tylko przysmak kuchni śródziemnomorskiej – kałamarnice (kalmary) są także grupą zwierząt bardzo zasłużoną dla nauki.
K. CRAWFORD ET AL., „CURRENT BIOLOGY”
M

Mają stosunkowo duże mózgi, w dodatku zbudowane z komórek nerwowych o niespotykanych u innych istot rozmiarach. Wiele przełomowych ustaleń dotyczących transmisji sygnału w neuronach i pomiędzy nimi zostało poczynionych właśnie dzięki badaniom na kałamarnicach.

Właśnie się okazało, że kałamarnice są także podatne na precyzyjne manipulacje genetyczne. Karen Crawford z St. Mary’s College of Maryland i współpracownicy opisali w „Current Biology” wykorzystanie techniki CRISPR-Cas9 do wycięcia z embrionu pewnego gatunku kałamarnicy genu odpowiedzialnego za produkcję tryptofanu – związku, z którego powstają kolorowe plamki na ciałach tych zwierząt.

Ustalając precyzyjnie czas genetycznej manipulacji po zapłodnieniu komórki jajowej, badacze byli w stanie uzyskać embriony w różnym stopniu pozbawione plamek. Wkrótce ta sama metoda ma zostać wykorzystana do modyfikacji neuronów – bo przecież to układ nerwowy kałamarnic od dawna nas najbardziej interesuje. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]