Reklama

Co jest ładne

Co jest ładne

10.02.2014
Czyta się kilka minut
Żyliśmy sobie spokojnie i pięknie w brzydocie i nagle zaczęto nas w tej sprawie uświadamiać i pouczać. Nie ma gorzej.
N

Naród tych mądrości o pięknie wyśnionym i wyteoretyzowanym nie kupi, bo wie bez suflowania, co jest ładne i co mu się podoba. Mawia on, ów naród, że duże i dużo jest ładne, kolorowe jest ładne, pustak jest ładny, gips i beton takoż, oraz wszelki zawijas jest boski. Duży zawijas, zwłaszcza bardzo duży, uważany jest za szczyt piękna, a bierze się to najpewniej z naszej miłości do wąsów. Oto reklamy oparte o zawijas i wąsy są zawsze ładne, ale i tak naprawdę najładniejsze są tuje. Tuja, gdybyż ją dało się powiększyć, kolorów jej dodać, byłaby jako cedr libański, symbolem u nas najświętszym. Tują naród obsadził już wszystko, a prawdziwek pod tują jest symbolem oczekiwania na dostatek i szczęście.
W tej sytuacji umiar i prostota są nieładne, a dyskutowanie nad estetyką umiaru jest atakiem na wyszarpniętą wolność uprawiania nadmiaru. Estetyka w Polsce jest regulowana instynktem, a...

2850

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]