Ci są z ojczyzny naszej

Blisko dwadzieścia lat po upadku komunizmu wolna Polska powinna popłacić rachunki, jakie zostawiła po sobie jej na pół suwerenna poprzedniczka - Polska Rzeczpospolita Ludowa. A było ich niemało, zazwyczaj w postaci dyskryminujących dekretów lub uchwał Rady Państwa.

06.03.2008

Czyta się kilka minut

Dopóki Polska po 1989 r. borykała się z poważnymi problemami, z gospodarczą zapaścią i dopóki budowała swoją międzynarodową pozycję, dopóty mogła liczyć na ulgowe traktowanie w sprawach równie poważnych i bolesnych jak właśnie problem "emigrantów marcowych", ale sprawach niedotyczących całego społeczeństwa. Z pewnością nie było to sprawiedliwe, ale konieczne. Dziś, gdy stan gospodarki jest dobry, gdy Polska jest w Unii Europejskiej i nie trzeba gasić kolejnych pożarów, można pochylić się nad różami - nad kwiatem polskiego społeczeństwa, który znalazł się wśród zmuszonych przez władze PRL w 1968 r. do wyjazdu. To obowiązek.

Polskie sądy nie miały co do tego wątpliwości. Podstawa prawna do pozbawiania wówczas polskiego obywatelstwa była wątpliwa: uchwała Rady Państwa o tym decydująca stanowiła akt zbiorowy, a zgoda na zmianę obywatelstwa winna dotyczyć konkretnych osób.

Przez szereg lat jednak kolejne rządy w Warszawie obawiały się, że uznanie obywatelstwa ludzi zmuszonych do wyjazdu w czasie antysemickiej nagonki 1968 r. pociągnie za sobą roszczenia tych, którzy obywatelstwo i nieruchomości utracili, decydując się, jako Niemcy, na wyjazd do Republiki Federalnej. Jednak jak przekonywali w liście do szefa MSWiA Piotr Kadlčik, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, i Paula Sawicka ze stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita, odkąd jesteśmy w UE, obywatele niemieccy mają prawo starać się o dawne majątki w Polsce nie mając polskiego obywatelstwa.

Różne mogą być motywacje chęci "odzyskania" polskiego obywatelstwa, nie zawsze chodzi o historyczną sprawiedliwość... Jakie to jednak ma znaczenie? Jeśli ktoś chce, by jego ojczyzną była Polska, należy być z tego dumnym, nie wolno i nie wypada go pytać, czy mu się to opłaca, czy nie. Nas przecież nikt nie pyta.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Publicysta, dziennikarz, historyk, ekspert w tematyce wschodniej, redaktor naczelny „Nowej Europy Wschodniej”. Wieloletni dziennikarz „Tygodnika”. Autor i współautor książek: „Przed Bogiem” (2005), „Białoruś - kartofle i dżinsy” (2007), „Ograbiony naród ‒… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 10/2008