Reklama

Własność na służbie narodowej

Własność na służbie narodowej

01.08.2004
Czyta się kilka minut
Po sporach o pamięć przyszła kolej na uregulowanie zobowiązań materialnych. I nie chodzi wcale o żądania niemieckiego Związku Wypędzonych czy Pruskiego Powiernictwa, ale o roszczenia wysuwane przez Polaków pod adresem własnego państwa.
Wilanów
P

Pod koniec czerwca Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał prawo Polaka-zabużanina do odszkodowania za mienie pozostawione przez jego rodzinę na terenach byłego ZSRR. Zobowiązanym do uregulowania należności jest oczywiście Skarb Państwa. Kilkanaście dni później sąd w Lubartowie potwierdził prawo do spadkobrania ruchomości przez potomków ostatniego ordynata kozłowieckiego - Aleksandra Zamoyskiego. Rodzina zapewnia, że nie ma zamiaru rozpraszać kolekcji zgromadzonej w pałacu w Kozłówce, a muzeum jest rozwiązaniem najlepszym z możliwych. Niewykluczone natomiast, że po uporządkowaniu spraw spadkowych (prawdopodobnie konieczny będzie sądowy podział majątku) wystąpią do Skarbu Państwa z pozwem o rekompensatę.

Reforma rolna obowiązuje

Historia obecnych zobowiązań zaczęła się 6 września 1944 r., kiedy Polski Komitet...

24659

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]