Reklama

Własność na służbie narodowej

Własność na służbie narodowej

01.08.2004
Czyta się kilka minut
Po sporach o pamięć przyszła kolej na uregulowanie zobowiązań materialnych. I nie chodzi wcale o żądania niemieckiego Związku Wypędzonych czy Pruskiego Powiernictwa, ale o roszczenia wysuwane przez Polaków pod adresem własnego państwa.
Wilanów
P

Pod koniec czerwca Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał prawo Polaka-zabużanina do odszkodowania za mienie pozostawione przez jego rodzinę na terenach byłego ZSRR. Zobowiązanym do uregulowania należności jest oczywiście Skarb Państwa. Kilkanaście dni później sąd w Lubartowie potwierdził prawo do spadkobrania ruchomości przez potomków ostatniego ordynata kozłowieckiego - Aleksandra Zamoyskiego. Rodzina zapewnia, że nie ma zamiaru rozpraszać kolekcji zgromadzonej w pałacu w Kozłówce, a muzeum jest rozwiązaniem najlepszym z możliwych. Niewykluczone natomiast, że po uporządkowaniu spraw spadkowych (prawdopodobnie konieczny będzie sądowy podział majątku) wystąpią do Skarbu Państwa z pozwem o rekompensatę.

Reforma rolna obowiązuje

Historia obecnych zobowiązań zaczęła się 6 września 1944 r., kiedy Polski Komitet...

24659

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]