Reklama

Ładowanie...

Mienie i sumienie

05.04.2011
Czyta się kilka minut
Jan Tomasz Gross nie chce, aby nasza pamięć zarosła błoną podłości. I choć wielu Polaków zgadza się na jego kurację wstrząsową, to wszyscy podkreślają, że w debacie wokół "Złotych żniw" czy "Strachu" nie chodzi o restytucje i odszkodowania za zrabowany Żydom majątek. A powinno się mówić także o nich.
Dawna synagoga, obecnie Archiwum Państwowe w Kielcach. Styczeń 2006 r. / fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta
J

Jerozolima, luty 2011 r.: na konferencji prasowej Donalda Tuska naciskany przez przełożonych dziennikarz PAP "w interesie państwa" nie zadaje pytania o losy ustawy reprywatyzacyjnej. Dwa tygodnie później, 10 marca, Ministerstwo Skarbu podaje, że rząd nie rozwiąże ustawowo roszczeń reprywatyzacyjnych, bo budżet tego nie wytrzyma, a dawni właściciele mogą się z państwem procesować. Przeciwko tej decyzji protestuje zrazu jedynie przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald Lauder, podkreślając, że stoi ona w sprzeczności ze zobowiązaniem premiera sprzed kilku lat, i że Polska jest jedynym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, który nie uregulował tej kwestii. W kraju tylko Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich nazywa ją niemoralną. My spowijamy ją milczeniem. Dopiero gdy po kilku dniach rząd amerykański wyraża rozczarowanie z powodu zawieszenia procesu ustawodawczego w tej...

15452

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]