Reklama

Chirurgiczna prawda

Chirurgiczna prawda

07.11.2006
Czyta się kilka minut
"Wojna w living roomie" - pisano o wojnie wietnamskiej. Choć każda wojna zostawia ślad w świadomości i kulturze swojej epoki, ta jedna zmieniła społeczną percepcję wojny bardziej niż jakakolwiek przed nią. Drastyczne obrazy z pola walki atakowały Amerykanów codziennie z ekranów domowych odbiorników, często zamieniając biernych widzów w aktywnych członków ruchu antywojennego. W obliczu doniesień o masakrach i zniszczeniach, których sprawcami byli amerykańscy żołnierze, rozwiał się mit USA jako uczestnika jedynie "dobrych wojen". Może dlatego niewielki był i jest popyt na dokumentalne filmy o Wietnamie: Amerykanie dość się go naoglądali, a widzowie w innych częściach świata woleli wizje wielkich twórców kina fabularnego - Kubricka, Coppoli, Formana, Stone'a.
M

Minęło trzydzieści lat od wietnamskiej katastrofy - i oto Amerykanie znów oglądają wojnę na ekranach swoich telewizorów. Jednak całkiem inaczej pokazywaną. Waszyngtońscy politycy od lat robili, co mogli, by zminimalizować ilość brutalnych obrazów w telewizyjnych raportach z kolejnych konfliktów, w które zaangażowane były siły zbrojne USA. Co najważniejsze, zyskali potężnych sojuszników we właścicielach wielkich koncernów medialnych. Tak narodził się koncept "higienicznej" wojny, który najpełniejszą realizację znalazł w obrazach z Iraku. W doniesieniach "wcielonych" do jednostek wojskowych dziennikarzy wielkich sieci telewizyjnych amerykańska machina wojenna ukazywana jest jako doskonała, nowoczesna i dającą się doskonale kontrolować, a co najważniejsze - niewyrządzająca krzywdy niewinnym. Wyrażenia takie jak pin-point bombing (sugerujące chirurgiczną precyzję w rażeniu...

7538

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]