Reklama

Cesarz z Rothbergu

Cesarz z Rothbergu

28.08.2006
Czyta się kilka minut
Jego postać podzieliła czytelników w Niemczech, Austrii i Rumunii: dla jednych jest wcieleniem ewangelicznych cnót, dla innych szpiegiem i zdrajcą.
Eginald Schlattner /fot. M. Olszewski
W

Wiosną 1990 r. Eginald Schlattner, pastor i były więzień rumuńskiej bezpieki - Securitate, nie spodziewał się kolejnej klęski. Rewolucja, która zmiotła reżim Ceauşescu, samego dyktatora posyłając w ekspresowym trybie do grobu, nie miała tu nic do rzeczy. Saksończycy nie brali w niej udziału. Stanęli z boku patrząc, jak giną Rumuni i Węgrzy.

Jeszcze w Wielkanoc patrzył z dumą na tłumek dzieci stłoczonych przed ołtarzem. Prawie piętnaście lat pracy przyniosło efekty. Były śluby, pogrzeby i konfirmacje, na święta oba kościoły wypełniały się po brzegi. Każdego wieczoru przez wioskę płynął dźwięk kościelnego dzwonu. Na werandzie plebanii do późna paliło się światło - sygnał, że pastor jest w domu i czuwa nad swoją społecznością. Kiedyś miejscowy komunista przyszedł, pytając: "Towarzyszu, czemu po nocach nie śpicie?".

Biskup gratulował, mówiąc, że w...

31135

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]