Reklama

Transylwański miks emocji

Transylwański miks emocji

z Rumunii
07.10.2019
Czyta się kilka minut
Eksploatujący postać księcia Drakuli przemysł turystyczny i gorzkie rozczarowanie politykami to jedne z niewielu rzeczy, które łączą tu dziś mieszkańców.
Tradycyjna procesja rumuńskich Węgrów do popularnego sanktuarium maryjnego w Şumuleu Ciuc. Transylwania, 8 czerwca 2019 r.
S

Szalom Sighișoara – krzyczy ze sceny Maia Morgenstern, znana rumuńska aktorka. Wraz z zespołem klezmerskim Maia – znana z roli Maryi w „Pasji” Gibsona – jest głównym wykonawcą na festiwalu etnicznym, odbywającym się w tym 25-tysięcznym miasteczku, siedzibie gminy na Wyżynie Transylwańskiej.

Na pierwszy rzut oka to typowy prowincjonalny festyn, z całym charakterystycznym dla takich wydarzeń folklorem: lokalnym politykiem, któ ry narzeka na władze centralne w Bukareszcie, a za którym dzielnie biega asystent z aparatem. A także ze skłóconym z organizatorami restauratorem, który ostentacyjnie zamyka swoją knajpę na rynku na czas imprezy. Dla większości widzów – a przybyło ich niemało: jakieś 9 tys. z Rumunii i 3 tys. z zagranicy – koncerty i występy grup tanecznych mogą być dodatkowym urozmaiceniem wizyty w jednej z głównych atrakcji regionu, czymś między gryzem langosza, łykiem...

13309

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

A czytelnicy by wolel, aby tekst łączył więcej punktów widzenia... Rumuni przedstawieni są tu jak krwiożerczy nacjonaliści. Kto o tym donosi? – Badania pokazują, że Rumuni nie chcą mieć za sąsiada Żyda, Węgra ani Roma – mówi Enikő Laczikó. Węgierka. Łatwo słuchać lamentacji jednej strony i potem przedstawiać tę stronę jako poszkodowaną mniejszość. Artykuł z pewnością byłby bardziej wiarygodny, gdybyśmy mieli szansę posłuchać też argumentów z drugiej strony. Nawiasem mówiąc, chciałbym, żeby Polacy mieli takie podejście do mniejszości jak Rumuni - 16 przedstawicieli mniejszości w parlamencie... A u nas tylko diaspora niemiecka, w liczbie dwóch posłów. Gdzie są choćby Ukraińcy?

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]