Reklama

Cena prawa do strachu

Cena prawa do strachu

29.07.2013
Czyta się kilka minut
Rozpatrywanie ustawy o groźnych przestępcach, którzy niebawem wyjdą na wolność, to szczególny przypadek.
A

Akurat tu posłom nie ma czego zazdrościć. Ci z nich, którzy jeszcze czują odpowiedzialność za stanowione prawo, mają twardy orzech do zgryzienia.
Minister sprawiedliwości Marek Biernacki – prawnik, konserwatysta, człowiek o nieskazitelnej uczciwości osobistej – uzasadniał w Sejmie, że nowe prawo zakłada izolację tych, którzy z powodu zaburzeń psychiki gotowi są wrócić do mordowania i gwałcenia. To znaczy, że albo sądy przed laty się pomyliły i ludzie ci nie powinni siedzieć w kryminale, lecz przebywać w szpitalu – albo przestępcy zwariowali w więzieniu.
Dalej mówi minister: izolacja po odbytym wyroku da możliwość readaptacji do społeczeństwa. To znaczy, że proces więziennej readaptacji był fikcją. Skąd więc wiara, że nastąpi on w „więzieniu po więzieniu”? A „więzienie po więzieniu” to Krajowy Ośrodek Terapii Zaburzeń Osobowości – nazwa celowo jest „szpitalna”, by oszukać...

1891

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]