Reklama

Całym życiem

12.01.2003
Czyta się kilka minut
Nagrodę im. Andrieja Sacharowa - legendarnego dysydenta z ZSRR - Parlament Europejski przyznaje ludziom, którzy walczą o prawa człowieka. Jej laureatami byli m.in. Nelson Mandela, Ibrahim Rugova i birmańska opozycjonistka Suu Kyi. W grudniu 2002 r., w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Człowieka, Nagrodę odebrał Oswaldo Paya: kubański opozycjonista, przewodniczący „Chrześcijańskiego Ruchu Wyzwolenia”.
G

Gdy znalazł się już w Europie, dziennikarze pytali go, czy - zamiast narażać się kubańskiemu reżimowi - nie byłoby prościej poczekać na śmierć wiekowego hawańskiego dyktatora, jako na ,,biologiczne rozwiązanie” problemów Kuby. Oswaldo Paya odpowiedział, że byłaby to postawa fatalistyczna społeczeństwa, nawykłego do trwania w poddaństwie i źle prognozująca na przyszłość. Tymczasem naród kubański powinien sam zająć się określaniem swej przyszłości.

,,Ta nagroda - mówił później, odbierając ją z rąk przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Pata Coxa - jest nagrodą dla całego narodu kubańskiego, nie wykluczającżadnego z moich rodaków, jaka by nie była ich postawa polityczna, bo prawa człowieka nie mają koloru politycznego, ani rasowego ani kulturalnego”. I dalej: ,,Są w moim kraju tysiące kobiet i mężczyzn, którzy mimo represji walczą o prawa wszystkich Kubańczyków” (na Kubie...

6127

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]