Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Smutek Hawany

Smutek Hawany

29.05.2005
Czyta się kilka minut
Reżim Fidela Castro nie musiał paraliżować pierwszego po dziewięciu latach dużego spotkania kubańskiej opozycji. Największą przeszkodą w porozumieniu okazały się strach i różnice wewnątrz obozu. Sankcje objęły za to polskich dziennikarzy i polityków - uniemożliwiono im dotarcie na zjazd.
Damy w bieli - żony, córki i siostry więźniów politycznych
E

Eurodeputowanych Bogusława Sonika i Jacka Protasiewicza nie wpuszczono na wyspę, sześciu dziennikarzy (m.in. Seweryna Blumsztajna, redaktora naczelnego “Gazety w Krakowie" i dawnego działacza KOR) aresztowano i po dniu przetrzymywania również odesłano do kraju.

Według danych Zgromadzenia na rzecz Społeczeństwa Obywatelskiego w zjeździe kubańskiej opozycji miało wziąć udział ok. 500 organizacji pozarządowych. Datę wyznaczono na 20 maja, w rocznicę odzyskania niepodległości przez Republikę Kuby. Reżim Fidela Castro nakazał ignorowanie święta, jak polscy komuniści ignorowali 11 listopada. Na Kubie fetuje się 26 lipca, rocznicę nieudanego ataku Castro na koszary w Santiago de Cuba.

Więcej analogii nie ma, polskich doświadczeń czasu opozycji demokratycznej nie można porównać do obecnej sytuacji na wyspie. W marcu 2003 r. aresztowano 75...

5861

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]