Reklama

Smutek Hawany

Smutek Hawany

29.05.2005
Czyta się kilka minut
Reżim Fidela Castro nie musiał paraliżować pierwszego po dziewięciu latach dużego spotkania kubańskiej opozycji. Największą przeszkodą w porozumieniu okazały się strach i różnice wewnątrz obozu. Sankcje objęły za to polskich dziennikarzy i polityków - uniemożliwiono im dotarcie na zjazd.
Damy w bieli - żony, córki i siostry więźniów politycznych
E

Eurodeputowanych Bogusława Sonika i Jacka Protasiewicza nie wpuszczono na wyspę, sześciu dziennikarzy (m.in. Seweryna Blumsztajna, redaktora naczelnego “Gazety w Krakowie" i dawnego działacza KOR) aresztowano i po dniu przetrzymywania również odesłano do kraju.

Według danych Zgromadzenia na rzecz Społeczeństwa Obywatelskiego w zjeździe kubańskiej opozycji miało wziąć udział ok. 500 organizacji pozarządowych. Datę wyznaczono na 20 maja, w rocznicę odzyskania niepodległości przez Republikę Kuby. Reżim Fidela Castro nakazał ignorowanie święta, jak polscy komuniści ignorowali 11 listopada. Na Kubie fetuje się 26 lipca, rocznicę nieudanego ataku Castro na koszary w Santiago de Cuba.

Więcej analogii nie ma, polskich doświadczeń czasu opozycji demokratycznej nie można porównać do obecnej sytuacji na wyspie. W marcu 2003 r. aresztowano 75...

5861

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]