Reklama

Być emerytem

Być emerytem

10.02.2009
Czyta się kilka minut
Choć przy okazji poszukiwania oszczędności w budżecie podkreślano, że nie obejmą one wypłat emerytur i rent, niektórzy się tego obawiają. Zwłaszcza jeśli dotarły do nich alarmistyczne informacje o "gigantycznej dziurze w emeryturach".
T

Ta "dziura" istnieje jednak od lat. Bierze się stąd, że co roku układający budżet przewidują, ile trzeba będzie dopłacić do tych świadczeń - i czasem przewidzą za mało. Tak zdarza się zwłaszcza w okresach nagłego pogorszenia sytuacji gospodarczej, gdy maleją wpływy ze składek na ubezpieczenie społeczne, które są zasadniczym źródłem finansowania emerytur i rent. Kończy się to zaciągnięciem przez ZUS pożyczki, spłacanej w lepszych dla gospodarki czasach. Tak samo będzie i tym razem.

W wielu krajach, w Polsce też, to państwo gwarantuje wypłatę emerytur. Jest to jego najważniejsze bodaj zobowiązanie - i oznacza, że nawet w okresach mizerii finansowej unika się cięć takich świadczeń. Może do nich dojść wyłącznie w przypadku absolutnej katastrofy finansowej. A taka nam nie grozi.

Mało prawdopodobne jest również zamrożenie tych świadczeń czy...

1386

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]