Brytyjczyk wszech czasów

Popełniał błędy, do których sam się potem przyznawał, za to nie bał się podejmować decyzji i łatwo nie rezygnował. Może w tym leży siła jego postaci, może dlatego Brytyjczycy uznają, że był największy.

01.02.2015

Czyta się kilka minut

10 najważniejszych przemówień, 10 ulubionych drinków, 10 ulubionych bohaterów historycznych (wśród nich: admirał Nelson, Lawrence z Arabii i – nietypowo dla Brytyjczyka – Napoleon Bonaparte): w 50. rocznicę śmierci Winstona Churchilla brytyjskie media pełne są anegdot, analiz i wspomnień. Niektóre odkrywcze: jak to, że bardzo lubił zwierzęta i w 1891 r. jako nastolatek, aby kupić psa (buldoga Dodo), sprzedał swój rower.

Dziś na Wyspach Churchill uważany jest za najwybitniejszego Brytyjczyka wszech czasów. Tymczasem jego kariera pełna była także chwil trudnych; czasem wypadał na boczny tor, np. po klęsce na półwyspie Gallipoli w 1915 r., gdy zrezygnował z funkcji Pierwszego Lorda Admiralicji. Był przy tym człowiekiem wielu pasji. Choć znany jest jako polityk, był też znakomitym dziennikarzem i pisarzem. W 1953 r. otrzymał literacką Nagrodę Nobla za „mistrzostwo opisu historycznego (...) i doskonałe przemowy w obronie wysokich ludzkich wartości”.

Najważniejszym czasem, w którym ze zręcznego i przewidującego polityka zamienił się w męża stanu, była II wojna światowa. Zdeterminowany, by walczyć z Niemcami do końca, w pierwszym przemówieniu mówił, że „nie ma nic do zaoferowania, tylko krew, trud, łzy i pot” – i skutecznie podrywał tym do walki i wyrzeczeń. W Polsce pamięta się jego słowa o bitwie o Anglię, w której tak ważną rolę odegrali polscy lotnicy: powiedział wtedy, że „nigdy w historii wojen tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”. Jednocześnie jest przez Polaków pamiętany jako polityk, który zgodził się na oddanie polskiego sojusznika Stalinowi – już na konferencji w Teheranie w 1943 r. (szkoda, że nie wszystkie brytyjskie archiwa z tego czasu są dziś odtajnione).

Popełniał błędy, do których sam się potem przyznawał, za to nie bał się podejmować decyzji i łatwo nie rezygnował. Może w tym leży siła jego postaci, może dlatego Brytyjczycy uznają, że był największy.

A co do ulubionych drinków: co prawda mocna głowa Churchilla jest przysłowiowa, ale okazuje się, że choć pił często, to nie pił dużo. Jego ulubioną szklaneczkę whisky (był to popularny Johnnie Walker) w większości wypełniała woda.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarka działu Świat, specjalizuje się też w tekstach o historii XX wieku. Pracowała przy wielu projektach historii mówionej (m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego)  i filmach dokumentalnych (np. „Zdobyć miasto” o Powstaniu Warszawskim). Autorka… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 06/2015