Reklama

Broń nasza powszednia

Broń nasza powszednia

16.03.2010
Czyta się kilka minut
Rosja znów plasuje się w pierwszej trójce - obok USA i Chin - światowych potentatów rynku uzbrojenia. W kryzysowym roku 2009 jej zbrojeniówka zwiększyła produkcję o 10 proc., a kraj zarobił na sprzedaży broni za granicę 8,6 mld dolarów.
Najpopularniejszy na świecie karabin automatyczny AK-47, Etiopia, marzec 2009 r. / fot. Michael Hanson, Aurora Photos, Corbis
C

Choć cała rosyjska gospodarka przeżywa od półtora roku ostry kryzys, przemysł zbrojeniowy ma się doskonale: portfel zamówień, zebranych przez Rosoboronexport, na produkcję zakładów zbrojeniowych opiewa na 34 mld dolarów. Znaczy to, że na dobrych kilka lat naprzód branża może się nie niepokoić o swój los. Rosja eksportuje dziś broń do 85 krajów.

W strefie cienia

Dane te odnoszą się do obrotu oficjalnego. Tymczasem, jak twierdzą eksperci, pozostaje jeszcze w tej sferze długa smuga cienia.

Kilka miesięcy temu świat pasjonował się rosyjskim statkiem o nazwie "Arctic Sea", który - wedle oficjalnych dokumentów - wiózł drewno z Finlandii do Afryki, a na Bałtyku został rzekomo uprowadzony przez zamaskowanych szpiegów. Do prasy przeciekły domniemania, że przewoził rosyjskie rakiety do Iranu. Domniemań nie potwierdzono...

9068

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]