Reklama

Kontrakt z gołębiem w nazwie

Kontrakt z gołębiem w nazwie

19.05.2008
Czyta się kilka minut
Turyści zwiedzający angielskie hrabstwo Oxfordshire podziwiają malowniczą posiadłość Glympton Park nie podejrzewając, że ma ona związek z eksportowym kontraktem zbrojeniowym wszech czasów.
/rys. Mateusz Kaniewski
W

W 1986 r. rząd premier Margaret Thatcher podpisał umowę z Arabią Saudyjską na dostawę samolotów wojskowych i ich wieloletnią obsługę serwisową na łączną kwotę 85 miliardów dolarów.

Wykonawcą zamówienia był koncern British Aerospace, przekształcony w latach 90. w BAE. Kontrakt Al-Yamamah (z arabskiego: gołąb) od początku budził podejrzenia, a potem oskarżenia, że umożliwiły go potężne łapówki wręczone pośrednikom i saudyjskiemu ministrowi obrony, księciu Bandarowi bin Sultanowi. To ten ostatni miał za nie kupić m.in. majątek z pałacem pod Oksfordem.

Gdzie moralność nie ma wstępu

Oskarżeniom o łapownictwo zaprzecza nie tylko książę Bandar i nie tylko jego zaufany, Wafic Said, który zbudował posiadłość w pobliżu tegoż uniwersyteckiego miasta, by potem się nobilitować, fundując oksfordzkiej uczelni wydział...

9395

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]