Reklama

Brexitowy impas

Brexitowy impas

26.08.2019
Czyta się kilka minut
Nie pomogła podróż Borisa Johnsona do Berlina i Paryża ani rozmowy, które brytyjski premier prowadził w miniony weekend podczas szczytu grupy G7 w Biarritz: wciąż nie ma postępu w sporze wokół tego, na jakich warunkach Londyn opuści Unię Europejską.
M

Mimo to Johnson mówił, że widzi „realistyczne szanse” na nową umowę z Unią. Nie powiedział, jak miałoby do tego dojść w sytuacji, gdy Bruksela odmawia renegocjowania umowy, przyjętej przez jego poprzedniczkę Theresę May. W Biarritz Johnson nie przedstawił nowych propozycji.

Londyn powinien opuścić Unię za dwa miesiące. Jednym z punktów spornych jest granica z Irlandią po brexicie. Wynegocjowana umowa, która nie została przyjęta przez brytyjski parlament, a którą Johnson uważa za „martwą”, przewiduje specjalny charakter tej granicy (tzw. klauzula backstop), aby uniknąć podobnych kontroli jak na innych granicach zewnętrznych Unii. Johnson uważa backstop za „instrument uciemiężenia”, gdyż brytyjska Irlandia Północna de facto pozostałaby w unii celnej i wspólnym rynku. Unijny politycy sygnalizują gotowość do rozmowy, ale uważają, że to Johnson powinien przedstawić alternatywę wobec backstopu.

Coraz bardziej prawdopodobne jest, że 31 października Wielka Brytania opuści Unię bez żadnej umowy. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]