Brexit box

Puste półki w sklepach, żołnierze pilnujący porządku, leki z przemytu kupowane na czarnym rynku. Wizja z katastroficznego filmu? Dla Brytyjczyków coraz bardziej realna.

Reklama

Brexit box

Brexit box

ze Szkocji
04.02.2019
Czyta się kilka minut
Puste półki w sklepach, żołnierze pilnujący porządku, leki z przemytu kupowane na czarnym rynku. Wizja z katastroficznego filmu? Dla Brytyjczyków coraz bardziej realna.
Na rynku w Londynie BLOOMBERG / GETTY IMAGES
B

Brexitowy zegar tyka. Tymczasem w brytyjskim parlamencie trwają niekończące się dyskusje i głosowania. Nadal nie ma większości dla umowy Bruksela-Londyn, ustalającej warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, którą wynegocjowała premier Theresa May. Tym samym rośnie ryzyko twardego brexitu: opuszczenia Unii pod koniec marca bez żadnej umowy.

W minionych dniach w parlamencie w Westminsterze zgłoszono propozycję, by opóźnić moment wyjścia z Unii, co dałoby czas na znalezienie wyjścia z obecnej patowej sytuacji. Poprawkę tę jednak odrzucono – zwolennicy brexitu bali się, że otworzy to drogę do ponownego referendum.

W poszukiwaniu „trzeciej drogi”

Posłowie zgodzili się natomiast, aby Theresa May wróciła do Brukseli i spróbowała wynegocjować zmiany w przyjętej już umowie. Chodzi zwłaszcza o tzw. backstop, czyli o gwarancję, że po brexicie...

14668

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Kolejny koniec świata jak po wyborach kaczorów Donaldów

O co chodzi z problemami zaopatrzenia Wielkiej Brytanii po wyjściu z Unii? Unia sprzedaje wszystko i wszystkim na całym świecie, i nie ma czegoś takiego jak cła wywozowe z Unii, a i kontrola na wyjeździe jest symboliczna. Jeśli coś utknie na kontroli w Dover to będzie to brytyjska kontrola. Logika podpowiada, że największym problemem Wielkiej Brytanii będzie jej służba graniczna. Bardziej poszkodowani będą producenci brytyjscy, odcięci od rynku UE, ale o nich traktuje tylko krótki akapit. Czy ktoś może zaprzeczyć albo potwierdzić cożem napisał, bo nie kumam tego artykułu.

los producenta jest znacznie mniej nośny medialnie niż wizja apokalipsy

Przypomina mi się piosenka z czasów okupacji obrazująca naszą - polską umiejętność radzenia sobie w trudnej sytuacji: <Siekiera, motyka, piłka, gwóźdź Masz 'górala' i mnie puść.> Sam jestem ciekaw czy to "straszenie katastrofą Brexitu" rzeczywiście się ziści czy też zwykli ludzie szybciutko wypracują sobie nowe, niegorsze rozwiązania ...

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]