Brexit box

Puste półki w sklepach, żołnierze pilnujący porządku, leki z przemytu kupowane na czarnym rynku. Wizja z katastroficznego filmu? Dla Brytyjczyków coraz bardziej realna.

Reklama

Ładowanie...

Brexit box

ze Szkocji
04.02.2019
Czyta się kilka minut
Puste półki w sklepach, żołnierze pilnujący porządku, leki z przemytu kupowane na czarnym rynku. Wizja z katastroficznego filmu? Dla Brytyjczyków coraz bardziej realna.
Na rynku w Londynie BLOOMBERG / GETTY IMAGES
B

Brexitowy zegar tyka. Tymczasem w brytyjskim parlamencie trwają niekończące się dyskusje i głosowania. Nadal nie ma większości dla umowy Bruksela-Londyn, ustalającej warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, którą wynegocjowała premier Theresa May. Tym samym rośnie ryzyko twardego brexitu: opuszczenia Unii pod koniec marca bez żadnej umowy.

W minionych dniach w parlamencie w Westminsterze zgłoszono propozycję, by opóźnić moment wyjścia z Unii, co dałoby czas na znalezienie wyjścia z obecnej patowej sytuacji. Poprawkę tę jednak odrzucono – zwolennicy brexitu bali się, że otworzy to drogę do ponownego referendum.

W poszukiwaniu „trzeciej drogi”

Posłowie zgodzili się natomiast, aby Theresa May wróciła do Brukseli i spróbowała wynegocjować zmiany w przyjętej już umowie. Chodzi zwłaszcza o tzw. backstop, czyli o gwarancję, że po brexicie...

14668

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]