Reklama

Bratysława: premier odchodzi, protesty trwają

Bratysława: premier odchodzi, protesty trwają

19.03.2018
Czyta się kilka minut
Choć premier Robert Fico ustąpił, Słowacy nadal demonstrują na ulicach, domagając się głębszej politycznej zmiany w kraju.
SOPA IMAGES / GETTY IMAGES
D

Dymisji premiera żądała opozycja, część polityków koalicji i przede wszystkim uczestnicy masowych demonstracji, które zaczęły się po zabójstwie dziennikarza śledczego Jána Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kušnirovej [patrz „TP” nr 12/2018 – red.]. Początkowo Fico wykluczał dymisję, a gdy się na nią zdecydował, zrobił to pod warunkiem, że to jego partia Smer (a więc de facto on sam) znów wskaże premiera. Jego następcą ma być Peter Pellegrini, dotąd wicepremier i bliski współpracownik Ficy.

Dla protestujących to tylko mała zmiana personalna, niegwarantująca oczyszczenia polityki z korupcji i dwuznacznych powiązań (o tym pisał zabity dziennikarz). Dlatego demonstracje nadal są organizowane, a ostatnia w Bratysławie – w piątek, 16 marca – była jeszcze większa niż poprzednie: protestowało 65 tys. ludzi. Napięcie mogłyby rozładować przedterminowe wybory, ale tych Fico chce uniknąć – po śmierci Kuciaka i zarzutach korupcyjnych wobec ludzi związanych ze Smerem jej notowania gwałtownie spadły (zyskują za to partie skrajne).

Kolejny krok należy do parlamentu. Na razie koalicja ma większość, ale na postawę posłów mogą wpłynąć kolejne protesty oraz skład przyszłego rządu (szczególnie obsadzenie MSW). Ostatniego słowa nie powiedział też prezydent Andrej Kiska, który oczekuje, że nowy rząd nie będzie polaryzować Słowaków i zrobi wszystko, by wyjaśnić zabójstwo Kuciaka i Kušnirovej. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka działu Świat, specjalizuje się też w tekstach o historii XX wieku. Pracowała przy wielu projektach historii mówionej (m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego)  i filmach...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

krakow.onet.pl/ruch-prokuratury-ws-morderstwa-roberta-wojtowicza-kosciol-milczy/c4t6z2t
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]