Reklama

Bracia w wierze, czyli co łączy a co dzieli talibów

Bracia w wierze, czyli co łączy a co dzieli talibów

w cyklu STRONA ŚWIATA
01.09.2021
Czyta się kilka minut
Ostatni amerykańscy żołnierze opuścili Kabul i do władzy wrócili talibowie, którzy wierzą, że wspólnota wiary i religijne przykazania pozwolą przezwyciężyć narodowościowe podziały i waśnie, będące zmorą Afganistanu.
Talibowie przejęli kontrolę nad lotniskiem w Kabulu, 31 sierpnia 2021 r. / FOT. WAKIL KOHSAR/AFP/East News
P

Pierwszeństwo wspólnoty wiary nad więzami krwi głoszą od samego początku, czyli od swoich narodzin w 1994 roku. Na afgańskiej scenie pojawili się w środku wojny domowej, wywołanej przez niedawnych jeszcze zwycięskich partyzantów, mudżahedinów, którzy w 10-letniej wojnie (1979-89) wykrwawili Armię Radziecką i zmusili ją do rejterady. Mudżahedini nie potrafili jednak podzielić się sprawiedliwie zdobytą władzą i łupami. Partyzanckie przymierze rozpadło się na tuzin wrogich armii, których komendanci rozdrapali Afganistan na udzielne włości i zrównali z ziemią jego stolicę, Kabul.

Talibowie, uczniowie, bo to – z grubsza biorąc – znaczy słowo talib, powstali jako kolejna zbrojna partia, skrzyknięta przez ich nauczycieli, mułłów z przymeczetowych madras. Mułłowie, z których większość walczyła jako partyzanci z Rosjanami, znów zajęli się wojaczką nie po to, by i dla siebie zdobyć...

11724

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]