Z dala od Kabulu

Afgańczycy boją się, że gdy kraj przestanie przyciągać uwagę świata, talibowie nie będą tak wyrozumiali, jak zapowiadają. Zwłaszcza poza stolicą.

Reklama

Z dala od Kabulu

Z dala od Kabulu

30.08.2021
Czyta się kilka minut
Afgańczycy boją się, że gdy kraj przestanie przyciągać uwagę świata, talibowie nie będą tak wyrozumiali, jak zapowiadają. Zwłaszcza poza stolicą.
Do Omara, mieszkańca Heratu – głównego miasta na zachodzie kraju – docierają plotki, że talibowie chodzą po domach w poszukiwaniu broni i młodych niezamężnych kobiet. Na zdjęciu: talibowie na ulicy Heratu, 22 sierpnia 2021 r. Fot. MIR AHMAD FIROOZ MASHOOF / AFP / EAST NEWS
O

Od dwóch miesięcy 19-letnia Soghra Mohammadi nie wychodzi z domu. Mieszka w prowincji Ghazni, w środkowym Afganistanie. Mówi nam, że ostatni raz była na zewnątrz, gdy w jej wsi doszło do ciężkich starć. Kule uderzały w ściany jej domu, a odgłosy strzałów niemal nie ustawały. Potem przez długi czas każdy głośniejszy dźwięk wprawiał członków jej rodziny w przerażenie, a dzieci wyglądały na otępiałe. Właśnie z powodu walk musieli opuścić na jakiś czas swój dom i zatrzymali się u przyjaciół. Wrócili, gdy strzelanina ucichła.

Wraz z końcem walk przyszli nowi władcy – talibowie. Wówczas nikt jeszcze nie spodziewał się, że w ciągu kilku tygodni zajmą resztę kraju.

Przedstawiciele talibów zapewniają dziś, że odkąd utracili władzę dwie dekady temu, zmienili swoje poglądy na bardziej umiarkowane. Zmienić miało się także ich podejście do kobiet, które mają mieć więcej swobód niż w...

18395

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]