Reklama

Emir pierworodny

Emir pierworodny

w cyklu STRONA ŚWIATA
27.04.2021
Czyta się kilka minut
Po dwudziestu latach partyzanckiej wojny afgańscy talibowie przymierzają się do powrotu do Kabulu i odzyskania władzy, którą sprawowali przez pięć lat na przełomie stuleci. Emirem był wówczas ich przywódca, mułła Omar. Dziś władzę dla talibów stara się wywalczyć jego syn, Jakub.
Członkowie delegacji talibów na konferencji prasowej w Moskwie, 19 marca 2021 r. / Fot. AP Pool / Associated Press / East News
J

Jeszcze sześć lat temu niewielu wiedziało, że w ogóle istnieje. Jego ojciec, emir Omar, znany był ze skromności i skrytości, a także niechęci do spotkań z dziennikarzami, zwłaszcza cudzoziemskimi. Nikt obcy go nie widział, nic nie było wiadomo o jego rodzinie i życiu prywatnym.

Syn emira

Dopiero gdy latem 2015 roku talibowie ogłosili, że mułła Omar umarł na pakistańskim wygnaniu, a co więcej, że nie żyje już od ponad dwóch lat, a w jego imieniu rozkazy i edykty wydaje jego zastępca, mułła Mansur, syn emira wystąpił po raz pierwszy publicznie, by załagodzić awanturę, do jakiej doszło wśród talibów.

Znaczniejsi i pomniejsi komendanci partyzanccy, mułłowie i polityczni przywódcy nie posiadali się z oburzenia, że Mansur, zastępca emira, ukrywał jego śmierć, by podszywając się pod niego rządzić, rozdzielać pieniądze z partyzanckiej kasy, awansować...

13133

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]