Reklama

Ładowanie...

Bolesna i inspirująca

07.10.2008
Czyta się kilka minut
Od ponad dekady w pierwszych dniach października Polskie Radio organizuje festiwal, na którym występują najlepsze radiowe zespoły i starannie dobrani goście. Początkowo była to impreza skoncentrowana na jednej twórczej osobowości, później formuła rozszerzała się o kontekst europejski, światowy, w którym pełniej brzmiały dzieła polskich kompozytorów, by w tym roku ująć repertuar tematycznie, poza geograficznymi i czasowymi ograniczeniami.
P

Pretekstem do prezentacji muzyki zapomnianej, partytur zakurzonych, nazwisk znanych wąskiemu gronu specjalistów stał się temat emigracji. Zjawisko niemal odwieczne w artystycznym świecie, wypływające z różnych przyczyn, niejednokrotnie podszyte osobistą tragedią, było wszak źródłem licznych inspiracji. Dlatego cenne okazało się przywołanie muzyki skrzypcowej Feliksa Janiewicza oraz fortepianowych dzieł Jana Nepomucena Bobrowicza i Zygmunta Stojowskiego, arii księcia Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego, zestawienie dzieł Chopina z utworami jego kopisty Juliana Fontany. Zabrzmiała ponadto twórczość kompozytorów nam czasowo bliższych: Paderewskiego, Ludomira Różyckiego, Antoniego Szałowskiego, Aleksandra Tansmana i Henryka Warsa, skądinąd autora znanych szlagierów "Umówiłem się z nią na dziewiątą" i "Już taki jestem zimny drań". Dopełniły program utwory artystów...

1945

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]