Reklama

Bój o wartości

Bój o wartości

07.09.2015
Czyta się kilka minut
Węgrzy, jak donoszą media, wzbraniają się przyjąć obcych, ponieważ ci „są zagrożeniem dla chrześcijańskiej kultury”.

​Jakby ktoś nie wiedział – Węgrzy prawie nie chodzą do kościołów. Zapewne większa gorliwość religijna byłaby lepszą odpowiedzią na słabość kultury chrześcijańskiej niż hucpa z uchodźcami. I w Polsce nie brakuje głosów, że uchodźcy podgryzaliby nasze chrześcijańskie korzenie. Byłoby uczciwiej powiedzieć, że jesteśmy na „nie” z lęku o wartości konsumpcyjne. Boimy się (i Węgrzy, którzy uchodźców widzą na własne oczy, i Polacy, którzy właśnie odwrotnie: nie widzą), że będziemy biedniejsi, jeśli okażemy się gościnni.

Nieładnie tak mówić? No, nieładnie, ale jesteśmy narodami, które jako taki dobrobyt osiągnęły niedawno, i nie wiadomo na jak długo. Wolno nam się o dobrobyt bać (choć w żadnym kraju Europy imigranci nie doprowadzili do zubożenia!). Ukryć wartości konsumpcyjne pod hasłem „chrześcijańskie” to jednak żenująca wpadka. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Celne ujęcie w kilku zdaniach tego, czego boi się m.in. Polska i Węgry.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]