Reklama

Za płotem strzeżonego osiedla

Za płotem strzeżonego osiedla

30.11.2015
Czyta się kilka minut
Jerzy Buzek: Na jednej szali mamy potencjalne zagrożenie wynikające z przyjęcia kilku tysięcy uchodźców. A na drugiej? Rozpad UE.
Fot. Robert Laska / FORUM
P

PAWEŁ RESZKA: Premier Malty dwa lata temu powiedział, że Morze Śródziemne zmienia się w cmentarz. „Ile jeszcze ludzi musi zginąć, byśmy my, Europa, zaczęli działać?” – pytał.

JERZY BUZEK: Słowa dramatyczne, tym bardziej że Morze Śródziemne to kolebka naszej cywilizacji.

Według statystyk Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców w 2014 r. w Morzu Śródziemnym utonęło 3500 osób, w 2015 r. do września – 2500.

Znaleźliśmy się w „trójkącie bermudzkim”. My, cywilizacja euroatlantycka. Takie mam wrażenie.

Co to za trójkąt?

Jego wierzchołki tworzą „demokracja”, „postęp technologiczny” i „wolny rynek”. To wspaniałe, najlepsze idee. Jednak nie wszystko poszło, jak chcieliśmy.

Co poszło nie tak?

Żądza władzy i skrajny populizm rządzą demokracją. Trudno ją też siać w...

16554

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]