Reklama

Ładowanie...

Za płotem strzeżonego osiedla

30.11.2015
Czyta się kilka minut
Jerzy Buzek: Na jednej szali mamy potencjalne zagrożenie wynikające z przyjęcia kilku tysięcy uchodźców. A na drugiej? Rozpad UE.
Fot. Robert Laska / FORUM
P

PAWEŁ RESZKA: Premier Malty dwa lata temu powiedział, że Morze Śródziemne zmienia się w cmentarz. „Ile jeszcze ludzi musi zginąć, byśmy my, Europa, zaczęli działać?” – pytał.

JERZY BUZEK: Słowa dramatyczne, tym bardziej że Morze Śródziemne to kolebka naszej cywilizacji.

Według statystyk Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców w 2014 r. w Morzu Śródziemnym utonęło 3500 osób, w 2015 r. do września – 2500.

Znaleźliśmy się w „trójkącie bermudzkim”. My, cywilizacja euroatlantycka. Takie mam wrażenie.

Co to za trójkąt?

Jego wierzchołki tworzą „demokracja”, „postęp technologiczny” i „wolny rynek”. To wspaniałe, najlepsze idee. Jednak nie wszystko poszło, jak chcieliśmy.

Co poszło nie tak?

Żądza władzy i skrajny populizm rządzą demokracją. Trudno ją też siać w...

16554

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]