Reklama

Bóg tak chce

Bóg tak chce

28.08.2005
Czyta się kilka minut
Kto wieczorem stał na placu przed katedrą w Kolonii, mógł poczuć się, jakby wehikuł czasu przeniósł go do epoki krzyżowców Fryderyka Barbarossy. Pod gąszczem rzeźbionych w kamieniu portali, gotyckich rzygaczy z paszczami potworów i strzelistych pinakli kłębił się rozwrzeszczany i rozśpiewany tłum.
N

Nad głowami powiewały setki flag, naciągniętych na drewniane żerdzie, wąskie deski albo nawet kije od szczotek. Na sztandarach wymalowano barwy i godła państw, regionów i miast - od Palestyny po Stany Zjednoczone, od Sardynii po błękitno-niebieską szachownicę Bawarczyków, świętych i zwierzęta, podkowy i korony. Częściej skandowano “Polska, Polska" niż “Benedetto, Benedetto". Kilka godzin trzeba było czekać, żeby na krótką chwilą przyklęknąć przed relikwiarzem ze szczątkami Trzech Magów, inkrustowanym ponad trzystoma kameami.

Od sympatyków do wątpiących

Tumult był tak ogromny, że nie dało się usłyszeć słów wypowiadanych wprost do ucha. Nieustanne bicie w bębny, gwizd piszczałek i okrzyki. Przybysze od razu zdobyli kontrolę nad nobliwą, mieszczańską Kolonią. Słynąca z punktualności komunikacja miejska notowała godzinne...

22243

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]