Reklama

Niewierni wierni

13.01.2014
Czyta się kilka minut
Nikt nie prowadzi statystyk, ale proboszczowie w dużych miastach przyznają, że świeccy coraz częściej nie tylko migrują na niedzielne Msze czy do spowiedzi, ale w ogóle przenoszą się do duszpasterstw prowadzonych przez wspólnoty zakonne.
Uroczystości odpustowe oraz archidiecezjalne dożynki w Wąwolnicy, pow. Puławy, 2009 r. Fot. Łukasz Miechowicz / REPORTER
U

Uczestnicy „dwudziestek” – kultowej niedzielnej Mszy w klasztorze dominikanów w Krakowie – rzadko mają na sobie gustowne garsonki i nienagannie skrojone garnitury. To zazwyczaj studenci, choć wśród tłumu nietrudno znaleźć również osoby starsze i zupełnie młode. Dominikańska świątynia przy ulicy Stolarskiej wbrew pozorom nie jest w stanie pomieścić wszystkich chętnych. Ci, którym udało się przyjść pół godziny przed rozpoczęciem Mszy, zajęli niezbyt wygodne miejsca w ławkach. Pozostali obsiadają schody, klęczniki przy konfesjonałach, stopnie prezbiterium i zimną posadzkę. Na wygodę jednak nikt nie zwraca szczególnej uwagi. W tym miejscu nie to jest najważniejsze.
„ZROBIŁEM, JAK CHCIAŁ KSIĄDZ”
Punktualnie o godzinie 20.20 w kościele rozlega się dźwięk dzwonków. Schola rozpoczyna śpiew. Wszyscy wstają. Z oddali wyłania się krzyż otoczony dymem kadzidła i...

8345

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]