Reklama

Bliski Wschód: nowe rozdanie

Bliski Wschód: nowe rozdanie

30.01.2006
Czyta się kilka minut
Przemawiając rok temu, 20 stycznia 2005 r., podczas inauguracji swej drugiej kadencji, prezydent Bush po raz kolejny dowodził, że zadaniem USA jest szerzenie w świecie wolności i demokracji. Słowo się rzekło... Wybory parlamentarne w Autonomii Palestyńskiej - kolejne takie głosowanie po Afganistanie i Iraku - były bez wątpienia wolne, powszechne i na tyle demokratyczne, na ile to możliwe w warunkach palestyńskiego quasi-państwa. Ale nie tylko z tego powodu należy się im przymiotnik "historyczne". Oto absolutną większość zdobyła w nich Partia Reform i Zmiany, lepiej znana jako Hamas i mająca dotąd dwa cele: utworzenie państwa islamskiego i wyzwolenie Palestyny spod żydowskiej okupacji przez walkę zbrojną. Fakt, że Hamas ma tworzyć palestyński rząd, zaskoczył wszystkich. Także samych zwycięzców.
B

Bo nawet jeśli sukces Hamasu wytłumaczyć można łatwo - większość Palestyńczyków poparła go nie dlatego, że chce wojny i szariatu, ale w proteście przeciw partii Al-Fatah, która rządzi Autonomią od początku jej istnienia w 1993 r. tyleż niepodzielnie, co nieudolnie (korupcja, nepotyzm, bieda, chaos gospodarczy itd.) - to i tak na razie więcej tu pytań i czynników ryzyka niż odpowiedzi.

Jak postąpi teraz Hamas: czy zrezygnuje z terroru i stanie się partnerem dla Izraela? A wcześniej, jak będzie wyglądać przejmowanie władzy, gdy Autonomia była dotąd "państwem Fatahu": czy Fatah ustąpi, czy też dojdzie do wojny domowej? I czy Izrael będzie odmawiać rozmów z rządem Hamasu, czy też postawi na negocjacje z terrorystami, czego, jak wynika z sondaży, chce większość Izraelczyków? I jak sukces Hamasu wpłynie na wynik izraelskich wyborów parlamentarnych w marcu? A co...

1558

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]