Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Tylko nie prorok!

Tylko nie prorok!

19.02.2018
Czyta się kilka minut
Milenialsi czekali właśnie na niego: nauczyciela, który nimi wstrząśnie. Pokaże, że prawdziwe bohaterstwo polega na zmaganiu się z demonami, które rozrywają nasze dusze.
Jordan Peterson, Toronto, grudzień 2016 r. CARLOS OSORIO / GETTY IMAGES
K

Książka „12 Rules for Life. An Antidote to Chaos” („12 reguł na życie. Odtrutka na ­chaos”) to w zasadzie poradnik typu „jak żyć”. Z tym że odpowiedzi, których udziela autor, różnią się znacząco od klasyków gatunku. Zamiast porad typu: „idź za marzeniem”, „bądź otwarty na innych” oraz „wsłuchaj się w swoje wewnętrzne dziecko”, czytelnik dostaje niezwykle ambitne, przekrojowe dzieło filozoficzno-psychologiczne z potężnym wsadem myślenia religijnego i odniesieniami do dziesiątków wydarzeń, nurtów i dzieł ludzkiej kultury: od Biblii i Bhagawadgity do Nietzschego, Dostojewskiego, Darwina, Orwella, Freuda, Junga, Derridy, Foucaulta, od historii Gilgamesza i Ozyrysa do Harry’ego Pottera, Simpsonów i „Fight Clubu”.

Autorem książki jest Jordan Peterson, psycholog kliniczny i wykładowca uniwersytetu w Toronto. Legendarna feministka Camille Paglia nazywa go „najważniejszym kanadyjskim...

18037

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

choć ośmielam się nazywać feministką. W poglądach, raczej daleką od tych które prezentuje Camille Paglia (Sarah Pallin, czy dawniej Phyllis Shlafly), z pomocą której chętnie wzmacnia swoje tezy. Choć, wydaje mi się, że postawa, którą prezentuje pozwala mu na dyskusję z każdym, nawet o skrajnie odmiennym myśleniu, choćby wspomnianą w felietonie Cathy Newman. Ciekawy byłby, swoją drogą (dziś już niemożliwy), pojedynek Jordan Peterson vs Christopher Hitchens. "Maps of meaning" w wersji video, oczywiście skróconej, dostępne są w sieci. Ilość wyświetleń mówi sama za siebie. Ponad sto pięćdziesiąt minut (tyle trwa każdy z wykładów) niełatwo “przyjąć”. Jest ich kilkanaście. A wykłada z pasją! Mogę powiedzieć, że czas “spędzony” z profesorem “postawił mnie do pionu”. Nie ze wszystkim można i trzeba się zgadzać. Doskonale obrazują to próby dekonstrukcji jego argumentów (też dostępne w sieci). Jednak, obok innych inteletualnych gwiazd, pomaga rozumieć. Wspólnie z “Kill All Normies” Angeli Nagle stanowi absolutne “must see and read” jeśli chce się zrozumieć współczesny świat.

Gratulacje za świetny tekst na ten temat. Fatalny wywiad z Cathy Newman przekroczył już na youtube 7,5 miliona odwiedzin. Zainteresowani znajdą tutaj zeszłoroczne wystąpienie Petersona przed komisją Senatu w sprawie wspomnianej ustawy B16: www.youtube.com/watch?v=KnIAAkSNtqo A tutaj jego długą rozmowę z Jonathanem Haidtem na temat sytuacji na wyższych uczelniach USA i Kanady : www.youtube.com/watch?v=4IBegL_V6AA

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]