Reklama

Białe wzgórza

Białe wzgórza

30.01.2017
Czyta się kilka minut
Poprzednia książka tego autora, „Zając o bursztynowych oczach”, była tak znakomita, że po nowy tytuł sięgnąłem natychmiast. I nie zawiodłem się, choć tym razem lektura jest nieco bardziej hermetyczna.
Z

Zając...” (2010) był rekonstrukcją dziejów pochodzącej z Odessy kupiecko-bankierskiej dynastii Ephrussich, zapisem podróży w czasie i przestrzeni. Rolę przewodnika pełnił przedmiot, a raczej kolekcja przedmiotów – 264 japońskich figurek zwanych netsuke, służących niegdyś do mocowania przy pasie sakiewki lub ozdobnego pudełeczka inrō. Kolekcja przechowywana w wiedeńskim pałacu Ephrussich, po Anschlussie ukryta przez służącą, trafiła po latach w ręce autora jako spadek po bracie jego babki.

W późniejszym o pięć lat „Białym szlaku” znów jesteśmy blisko zarówno materii, jak i prywatnych pasji autora, znów też narracja historyczna łączy się z relacją reportera. De Waal, urodzony w 1964 r., zajmuje się ceramiką artystyczną, tworzy kompozycje z minimalistycznych, prostych form. Fascynacja dziejami porcelany prowadzi go najpierw do wschodniochińskiego Jingdezhen, potem na dwa kolejne...

2836

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]