Reklama

Bez znieczulenia

Bez znieczulenia

19.10.2003
Czyta się kilka minut
Nie przyjął napoju łagodzącego ból; przyjął natomiast pomocną dłoń Szymona Cyrenejczyka. Zgodził się skorzystać z jego pomocy, aby donieść do wyznaczonego celu belkę krzyża. Swą słabością rozwiał złudzenia pięknoduchów, którzy marzyli o triumfującym zwycięskim Zbawicielu, i nawet na drodze krzyżowej chcieliby po raz kolejny przeżyć podniosły nastrój Niedzieli Palmowej. To oni oczekiwaliby, aby u stóp Golgoty spotkać radosnego Jezusa ze słonecznej Kany, który - mimo ciężaru krzyża - rozdaje w stylu Hollywood uśmiechy, a może i autografy.
Z

Z lekcji drogi krzyżowej możemy się wiele nauczyć, zwłaszcza wówczas, gdy w nastroju pięknoduchów chcielibyśmy zatrzymać czas i dostrzegać ciągle tamten obraz Ojca Świętego z początków Jego pontyfikatu. Chcielibyśmy uniknąć tego, co gorzkie i bolesne, naznaczone cierpieniem, nurtem czasu, fizyczną słabością. Tymczasem Jezus nie zbawiał świata przede wszystkim za pomocą estetycznych zachwytów. W dzieło odkupienia włączył Swój krwawy pot, bezsilność, poczucie osamotnienia w mroku Ogrójca. Przyjął to wszystko bez znieczulenia, traktując dokuczliwy ból jako wyraz Swej miłości do człowieka. Naszą miłość do Ojca Świętego chcielibyśmy nieraz wyrażać w romantycznym nastroju pełnym wzniosłego piękna. Tymczasem Jego ból i słabość niosą w sobie istotę przesłania Golgoty i bez znieczulenia przypominają: Kochać to boli.

881

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]