Reklama

Ładowanie...

Bez znieczulenia

19.10.2003
Czyta się kilka minut
Nie przyjął napoju łagodzącego ból; przyjął natomiast pomocną dłoń Szymona Cyrenejczyka. Zgodził się skorzystać z jego pomocy, aby donieść do wyznaczonego celu belkę krzyża. Swą słabością rozwiał złudzenia pięknoduchów, którzy marzyli o triumfującym zwycięskim Zbawicielu, i nawet na drodze krzyżowej chcieliby po raz kolejny przeżyć podniosły nastrój Niedzieli Palmowej. To oni oczekiwaliby, aby u stóp Golgoty spotkać radosnego Jezusa ze słonecznej Kany, który - mimo ciężaru krzyża - rozdaje w stylu Hollywood uśmiechy, a może i autografy.
Z

Z lekcji drogi krzyżowej możemy się wiele nauczyć, zwłaszcza wówczas, gdy w nastroju pięknoduchów chcielibyśmy zatrzymać czas i dostrzegać ciągle tamten obraz Ojca Świętego z początków Jego pontyfikatu. Chcielibyśmy uniknąć tego, co gorzkie i bolesne, naznaczone cierpieniem, nurtem czasu, fizyczną słabością. Tymczasem Jezus nie zbawiał świata przede wszystkim za pomocą estetycznych zachwytów. W dzieło odkupienia włączył Swój krwawy pot, bezsilność, poczucie osamotnienia w mroku Ogrójca. Przyjął to wszystko bez znieczulenia, traktując dokuczliwy ból jako wyraz Swej miłości do człowieka. Naszą miłość do Ojca Świętego chcielibyśmy nieraz wyrażać w romantycznym nastroju pełnym wzniosłego piękna. Tymczasem Jego ból i słabość niosą w sobie istotę przesłania Golgoty i bez znieczulenia przypominają: Kochać to boli.

881

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]