Reklama

Bez Niego

Bez Niego

01.01.2006
Czyta się kilka minut
Najważniejszym wydarzeniem roku 2005 była w polskim Kościele ostatnia pielgrzymka Jana Pawła II.
N

Nieco przypominała tamtą z 1999 r., gdy osamotniony tłum modlił się na Błoniach o zdrowie dla Papieża. Jednak tym razem miliony gromadziły się w kościołach i na ulicach - bez apeli proboszczów i biskupów, bez megafonów i służb porządkowych. Mówiło się o narodowych rekolekcjach i polskim kwietniu. Sugerowano, że ze snu otrząsnął się uśpiony olbrzym polskiego katolicyzmu, czyli laikat.

Co pozostało z tamtych dni? Trudno stawiać generalne oceny, ponieważ przemiany zachodziły w sferze, która wymyka się ankietowym badaniom. Trudno zliczyć indywidualne nawrócenia. Nigdy nie powstaną statystyki, ilu Polaków zgłosiło się do domów opieki i hospicjów, aby pracować jako wolontariusze. Dobrze, że od początku promowano ideę, aby Papieżowi nie odlewać pomników z brązu (chociaż i tych nie zabrakło), ale zbudować pomnik żywy: studiować dzieło Jana Pawła II albo wspierać...

5073

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]