Reklama

Franciszek z Franciszkańskiej

Franciszek z Franciszkańskiej

07.08.2016
Czyta się kilka minut
Uwielbiali go fotoreporterzy, bo którego z hierarchów stać na taki gest, by chwycić krzesło, unieść nad głowę i utorować drogę dla innych?
Fot. Maciej Figurski / FORUM
K

Kraków tak go zapamięta: godzinami stoi w prostej sutannie wśród tysięcy ludzi modlących się pod oknem papieskim przy Franciszkańskiej 3 – w dniach przed i po śmierci Jana Pawła II. Nie wygłasza mów, po prostu jest z wiernymi. „Moja obecność wśród krakowian to nie był żaden wymyślony, celowy sposób przeżywania tych chwil. To był owoc moich 25 lat bycia metropolitą krakowskim” – powie mi potem w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.

Ale dopiero po roku kard. Franciszek Macharski wyzna, że dzień, w którym umierał papież, to było dokładnie 55 lat od jego święceń kapłańskich – w kościele franciszkanów naprzeciwko budynku kurii z „papieskim oknem”.

Powie: „To był tak osobisty znak, że wtedy nie mogłem o nim mówić. Co moja rocznica znaczyła przy tym potężnym wspólnym przeżywaniu. Nie trzeba było niczego dodawać, tylko świeczkę wziąć w ręce. W tamtych chwilach, tak jak wielu ludzi...

10179

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]