Reklama

Ładowanie...

Bez kokieterii

05.06.2007
Czyta się kilka minut
Łukasz Maciejewski: - Przewodniczy Pani jury polskiego konkursu na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Nie ciągnie Panią w stronę dokumentu?
D

DOROTA KĘDZIERZAWSKA: - Chciałam reżyserować dokumenty, ale zawsze kończyło się na fabule; odzywała się wtedy we mnie dawna nieśmiałość - ludzka, nie artystyczna. Dokument wymaga odwagi i dociekliwości reporterskiej: trzeba wyciągać od bohaterów rzeczy prywatne, a to dla mnie trudne zadanie.

- Ale w szkole filmowej reżyserowała Pani dokumenty. Znając Pani artystyczny charakter pisma, domyślam się, że w dokumencie interesuje Panią raczej kreacja niż weryzm.

- "Agnieszka", etiuda z 1981 r., to moje ulubione dziecko z tamtych lat; drugi dokument - "Początek" - zrobiłam na trzecim roku, na egzaminie dostałam za niego piątkę, ale z filmu nie byłam zadowolona. I nie jestem. Potem do dokumentu nie wracałam.

Uwielbiam "Siedem kobiet w różnym wieku" Krzysztofa Kieślowskiego - film o kobietach, balecie, życiu, ale też o Kieślowskim. Męczą mnie dokumenty, które są zbyt...

6987

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]