Reklama

Baśń nie baśń

Baśń nie baśń

02.03.2014
Czyta się kilka minut
Zsuzsa Bánk, Jasne dni przeł. Elżbieta Kalinowska, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2014
D

Dom na skraju niemieckiego miasteczka, sklecona z byle czego chatka bez adresu, ocieniona starą gruszą. Rodzina cyrkowców: wysoka i chuda Évi, pojawiający się raz w roku Zigi, ich córeczka Aja. I narratorka, która spędza z Ają niekończące się dni słonecznego lata. Na pół baśniowa idylla ociera się o kicz. Opowiedziana jest jednak w rytmie zapierającym dech, prozą nasyconą światłem, barwą, zapachem. A przy tym świat oglądany najpierw z dziecięcym, bezkrytycznym zachwytem, stopniowo nabiera wyrazistości, ukazuje dalszy, już nie tak słoneczny plan. Évi i Zigi to Węgrzy, uciekinierzy; nie przypadkiem Aja nie jest podobna do matki; pojawi się jeszcze Karl... Druga powieść niemieckiej pisarki, urodzonej w 1965 r. córki węgierskich imigrantów, jest naprawdę świetna!

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]