Reklama

Bardziej katoliccy niż papież

Bardziej katoliccy niż papież

30.10.2006
Czyta się kilka minut
W ubiegły czwartek Sejm debatował nad wniesionym przez LPR, a popieranym przez Samoobronę i RLN, projektem zmiany Konstytucji. Chodziło o to, żeby do artykułu 38., "Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia, dodać trzy słowa: "od momentu poczęcia. Inicjatywie legislacyjnej posłów towarzyszyło zbieranie po kościołach podpisów (wraz z numerami dowodu osobistego i PESEL) pod apelem o poprawkę. Dzięki temu czwartkowa debata jeszcze bardziej nosiła znamię sporu światopoglądowego.
G

Głosowanie nad projektem odbędzie się za dwa miesiące. Tymczasem powtórzono odwieczne argumenty za i przeciw, zarzucano sobie wzajemnie mordercze skłonności, czyli lansowanie mordowania nienarodzonych dzieci albo skazywanie na śmierć lub kalectwo zagrożonych matek. I chociaż debata w parlamencie i w mediach, jak nagle wybuchła, tak po jednym dniu ucichła, to delikatny (zwłaszcza dla ludzi wierzących) problem pozostał. Trudno bowiem - jak się wydaje - nie wspierać wierzących posłów, broniących konstytucyjnego prawa nienarodzonych dzieci do życia (dziwne zresztą, że podpisujący w kościołach apel nie upominali się o wpisanie także słów: "do naturalnej śmierci").

Rzecz w tym, że według nauki Kościoła "zadanie prawa cywilnego jest inne niż prawa moralnego" i "władza państwowa może się niekiedy powstrzymać od zakazania czegoś, co - gdyby zostało zabronione -...

2239

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]