Reklama

Bank oblicza

Bank oblicza

20.10.2009
Czyta się kilka minut
Kredytowa oferta obwarowana jest szeregiem warunków i pułapek, o których istnieniu powinniśmy wiedzieć, decydując się na kredyt. Zasady spłat pożyczonych pieniędzy nie są przecież tajnym bankowym dokumentem.
C

Co wspólnego mają nasze banki i francuski wódz rewolucji Napoleon Bonaparte? Przekonanie, że układy trwają tylko tak długo, jak długo są w zgodzie z interesami. Czy nam się to podoba, czy nie.

Przez wieki banki doskonaliły techniki zarabiania pieniędzy i skutecznego kuszenia klientów. Zwabieni obietnicą lepszego, wygodniejszego czy przyjemniejszego życia ochoczo zaciągamy więc kredyty na domy, meble, samochody, własne firmy, wakacyjne wyjazdy, naukę. Spełniamy swoje marzenia, osiągamy cele szybciej, niż na to pozwala nasz status materialny. Niektórzy dostają szansę podreperowania własnego ego. Czują się pożyteczni i lepsi, żyrując znajomym pożyczkę. Przecież to zwykła formalność, a ci ludzie są tacy mili.

***

Pełni entuzjazmu i ufności patrzymy w przyszłość. Nie dostrzegamy żadnych niebezpieczeństw, nawet jeśli kryją się tuż...

9675

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]