Reklama

Człowiek, który nauczył Bangladesz czytać

Człowiek, który nauczył Bangladesz czytać

11.03.2019
Czyta się kilka minut
Do historii przejdzie jako „Alor Ferrywala”, czyli „Dostawca światła”.
DHAKA TRIBUNE
B

Bangladesz opłakuje zmarłego 1 marca Polana Sarkara, jednego z najwybitniejszych działaczy społecznych, który przez niemal 30 lat przemierzał pieszo wiejskie regiony kraju, zachęcając ubogich mieszkańców do nauki czytania.

Urodził się w 1921 r. w miejscowości Bagatipara, przy obecnej granicy z indyjskim Bengalem Zachodnim. Gdy miał pięć lat, zmarł mu ojciec. Sytuacja rodziny pogorszyła się wówczas na tyle, że musiała przenieść się do dziadków. Chłopiec, noszący jeszcze nazwisko Harez Udin, zaczął chodzić do wiejskiej szkoły, której jednak nie ukończył, bo matki nie było stać na czesne. Pracował w gospodarstwie dziadków, ale każdą wolną chwilę poświęcał samodzielnej edukacji. „Pożyczałem książki zewsząd, aż zdałem sobie sprawę, że w okolicy nie ma ani jednej, której bym nie przeczytał” – wspominał w wywiadzie telewizyjnym w 2006 r.

Pracę społeczną, która w 2011 r. przyniosła mu medal Ekushey Padak, drugie najwyższe odznaczenie cywilne Bangladeszu, Polan Sarkar rozpoczął w 1965 r., gdy otworzył szkołę dla dzieci z najbiedniejszych wiejskich rodzin. W 1992 r. lekarze zdiagnozowali u niego cukrzycę i nakazali więcej ruchu. Zaczął wówczas wędrówki po okolicznych wsiach z torbami książek, które wypożyczał bezpłatnie wszystkim chętnym, zwłaszcza dzieciom i kobietom.

Według danych UNESCO wskaźnik analfabetyzmu w Bangladeszu spadł w ub. roku do najniższego w dziejach kraju poziomu 27,24 proc., ale na ubogich terenach wiejskich wciąż sięga nawet 40 proc. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Historyk starożytności, który od badań nad dziejami społeczno–gospodarczymi miast południa Italii przeszedł do studiów nad mechanizmami globalizacji. Interesuje się zwłaszcza relacjami...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]