Reklama

Prześladowania Hindusów w Bangladeszu

Prześladowania Hindusów w Bangladeszu

25.10.2021
Czyta się kilka minut
MUNIR UZ ZAMAN / EAST NEWS
A

Ataki na hinduskie świątynie i na wyznawców tej religii trwają w Bangladeszu (ok. 9 proc. populacji kraju stanowią właśnie hindusi, dominującym wyznaniem jest islam). Napięcie narasta od połowy października, gdy podczas obchodów hinduskiego święta Durgapudźa miało dojść do zbezczeszczenia Koranu. Kilka jego egzemplarzy faktycznie podrzucono do świątyni w Kumilli (oficjalnie oskarżono o to młodego mężczyznę uzależnionego od metamfetaminy), co zapoczątkowało tam zamieszki, które następnie rozlały się na niemal cały kraj. Islamscy radykałowie w odwecie zdewastowali m.in. świątynię w Bogrze. W miejscowości Rangpur podpalono osiedle zamieszkane przez hindusów. Na zdjęciu: demonstranci próbują sforsować bramę meczetu w Dace, 15 października 2021 r. ©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]