Reklama

Wojny świątynne

Wojny świątynne

w cyklu Strona świata
12.11.2019
Czyta się kilka minut
Spór o nie wyniósł do władzy hinduskich nacjonalistów i postawił pod znakiem zapytania świeckość indyjskiego państwa: ostatecznie świątynne miejsce zostało wyrokiem Sądu Najwyższego przyznane hindusom.
Ayodhya, 11 listopada 2019 r. / Fot. SANJAY KANOJIA / AFP / EAST NEWS
P

Pięcioosobowy trybunał uznał jednogłośnie, że pusta dziś i niewiele większa niż boisko do piłki nożnej parcela w mieście Ayodhya, gdzie kilkanaście lat temu stał meczet, należy się wspólnocie hindusów, ponieważ muzułmańską świątynię wzniesiono pół tysiąca lat temu na gruzach hinduistycznej, poświęconej Ramie, jednemu z najważniejszych bóstw w hinduizmie. Wydając wyrok, sędziowie wspierali się badaniami archeologicznymi, pamiętnikami dawnych podróżników i kupców, a także świętymi tekstami hinduistów. 

Babar i Rama

Hindusi uważają Ayodhyę za miejsce narodzin księcia Ramy, wcielenia boga Wisznu, wzoru postępowania i uosobienia wszelkich cnót. Jego wyznawcy już kilka tysięcy lat temu wznieśli tam świątynię ku jego czci, modlili się do niego i składali mu ofiary. Hindusi twierdzą też, że muzułmańscy najeźdźcy, którzy podbili indyjskie ziemie i sprowadzili na...

12279

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]