Reklama

Irytujący święci

Irytujący święci

23.07.2018
Czyta się kilka minut
Świętemu Piusowi X nie możemy zapomnieć walki z modernizmem, której ofiarami padali całkiem dobrzy katolicy.
B

Błogosławionemu Piusowi IX – „Syllabusa”, wykazu 80 obłożonych karami kościelnymi błędów, których dziś Kościół nie uważa za błędy; św. Stanisława podejrzewa się o zdradę; św. Bratu Albertowi przypisuje się chorobę psychiczną; błogosławionemu Jerzemu Matulewiczowi – faworyzowanie Litwinów ze szkodą dla polskości. Nawet św. Jana Pawła II nie ominęły pośmiertne ataki m.in. o rzekomą pobłażliwość dla księży pedofilów. Przypomniałem sobie tych kilka przykładów po lekturze rozmowy Marka Rabija z profesorem Piotrem Kłodkowskim w związku z atakami na świętą Matkę Teresę z Kalkuty. Ostatnio znów jesteśmy świadkami prób podważania wielkości albańskiej zakonnicy.

Szesnaście lat po jej śmierci (umarła 5 września 1997 r.) i dziesięć lat po beatyfikacji (2003 r.) troje kanadyjskich naukowców z Uniwersytetu w Montrealu i Ottawie ogłosiło...

3293

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

mnie też, kiedy ten tekst przeczytałem - jeśli intencją była obrona zgromadzenia [i wszystkich świętych...] przed takimi czy innymi zarzutami, to wyszło bardzo infantylnie i nieprzekonywująco, uważam, "spytałem siostry..." to stanowczo za mało, jak na wagę tematu i możliwości intelektualne ks. AB +++ jeśli wg księdza "świętość nie oznacza nieomylności. Święci byli ludźmi, popełniali błędy", to tym bardziej dziwić może alergiczna reakcja na wysuwane wobec tych różnych postaci konkretne, bardzo poważne nieraz zarzuty - może się mylę, ale "święta krowa" to chyba nieco inny byt niż "katolicki święty"?

"Co za pomysł? Zawsze staramy się nieść ulgę w cierpieniu – usłyszałem. Głupio mi się zrobiło, że mogłem tak pytać." Słuszna reakcja. Sprzedaż 4 noworodków to incydent, który zostanie ukarany. A co do różnych zarzutów wobec Misjonarek Miłości to przypominają się słowa z przypowieści Jezusa:"Czy na to złym okiem patrzysz, że ja jestem dobry?" Mt 20,15 Wielu z tych bezdomnych, którzy całe swoje życie przeżyli na chodniku w ostatnim dniu swego życia doświadczyło miłości dzięki posłudze właśnie Misjonarek Miłości!

Byłbym zainteresowany dobrą, rzetelną i krytyczną analizą Syllabusa jak i przysięgi antymodernistycznej na łamach TP.

nie wiedzieć czemu na religii o tym nie uczyli - ani mnie, ani moich dzieci...

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]