Reklama

Artystka, żołnierka, wdowa

Artystka, żołnierka, wdowa

07.12.2010
Czyta się kilka minut
Urodziła się jako Iryna Jarosiewicz, śpiewała pod pseudonimem Renata Bogdańska, a przez 62 lata żyła jako Irena Anders - żona, a potem, od roku 1970, wdowa po generale. 29 listopada zmarła w Londynie.
Gen. Władysław Anders z żoną Ireną i córką Anną. Londyn, około 1960 r. / fot. Foka / Forum
C

Choć współcześni postrzegali ją przede wszystkim właśnie jako wdowę po generale Władysławie Andersie, Irena Anders była kimś znacznie więcej. Przede wszystkim - dzielną, mądrą kobietą, która zwycięsko przeszła przez rozmaite życiowe burze.

Gdyby nie II wojna światowa, Irena (a wtedy Iryna) zostałaby zapewne znaną lwowską artystką. Od dziecka uczyła się śpiewu i gry na fortepianie, ciągnęło ją na scenę. Nikt wtedy by nie przypuszczał, że wkrótce jej najważniejszym występem stanie się zaśpiewanie piosenki "Czerwone maki na Monte Cassino" przed polskimi żołnierzami, tuż po tym, jak II Korpus Polski (dowodzony przez jej przyszłego męża) przełamie niemiecką Linię Gustawa, której centralnym punktem były klasztorne "ruiny na szczycie".

W każdym razie wybuch wojny przerwał wszelkie plany - ale artystyczne wykształcenie jej się przydało. W okupowanym...

3201

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]