Reklama

Artyści, podatki i wsparcie uchodźców

Artyści, podatki i wsparcie uchodźców

07.09.2020
Czyta się kilka minut
Coraz popularniejsze stają się aukcje sztuki na cele społeczne.
S

Są skuteczne i dają organizacjom szansę prowadzenia działań, na które brakuje funduszy. Przykładem Aukcja Sztuki Refugees Welcome, której czwarta już edycja odbędzie się 13 września, w formie online. Zaczęto ją organizować, gdy rząd PiS-u przestał wspierać pracę na rzecz imigrantów. W ubiegłym roku zebrano ponad 200 tys. zł; organizatorzy liczą, że powtórzą ten sukces. Prace ofiarowali m.in. Paweł Althamer, Miriam Cahn i ­Joanna Rajkowska. Z kolei podczas majowej aukcji Fundacji Razem Pamoja, obecnej m.in. w Kenii i Indonezji, wylicytowano dzieła za ponad 300 tys. zł.

Aukcje czy zbiórki publiczne pełnią też inną rolę: budują legitymizację społeczną dla organizacji i podejmowanych przez nie działań. Nie zastąpią jednak innych źródeł finansowania, w tym oczywiście publicznych. Ważna zatem jest dyskusja: czy władze dysponujące podatkami, czyli środkami zebranymi od wszystkich...

1159

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]