Reklama

Artyści i kuglarze

Artyści i kuglarze

27.02.2012
Czyta się kilka minut
W tym roku zdecydowana większość statuetek trafiła do rąk konstruktorów rozkosznych filmowych zabawek.
N

Nie pamiętam, by podczas gali oscarowej kino z takim wdziękiem pożarło własny ogon. W tym roku prawie bezkonkurencyjnie triumfowały dwa tytuły, które w otwarty sposób składają hołd początkom sztuki filmowej, jej eksperymentom i rewolucyjnym przemianom. Ich twórcy starają się uciec w celuloidową przeszłość – jakby w zapomnianej filmowej rupieciarni szukali odświeżających pomysłów, na przekór dzisiejszemu kinu chełpiącemu się digitalizacją i 3D.

„Hugo i jego wynalazek” Martina Scorsese (jedenaście nominacji, pięć statuetek) przywoływał pierwszy zachwyt nad filmowym kuglarstwem, nad ekranowym spełnieniem niemożliwego. Zgodnie z przewidywaniami, głównego Oscara zgarnął czarno-biały i niemy „Artysta” Hazanaviciusa, naśladujący stare kino i rozkoszujący się jego ograniczeniami. Otrzymując nagrodę dla najlepszego aktora, Francuz Jean Dujardin nie przypadkiem wspomniał pierwszą...

5632

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]