Reklama

Armia za kratami

Armia za kratami

04.11.2009
Czyta się kilka minut
W więzieniach Anglii i Walii wyroki odsiaduje dziś 8500 weteranów: prawie co dziesiąty więzień to były żołnierz Jej Królewskiej Mości.
W

Wróciłem z miasta duchów. Tam się tylko walczy. I naraz okazało się, że chodzę po ulicach, wśród tłumów śpieszących się ludzi. Najpierw zauważyłem, że zaczynam za dużo pić. Potem zdałem sobie sprawę, że nie potrafię zapanować nad gniewem i irytacją. Nie mogłem zasnąć. Co wieczór przypominałem sobie szczegóły operacji. Zasypiałem i budziłem się zlany potem" - opowiadał londyńskiemu "Sunday Times" Kevin Miller, 25-letni żołnierz marines. Operacja, którą wspomina, to szturm na twierdzę talibów w afgańskiej prowincji Helmand. Miller jest jednym z tysięcy brytyjskich żołnierzy, którzy z Afganistanu czy Iraku wracają rozbici psychicznie. "W nocy błądziłem po domu, myśląc, że jestem na patrolu. Siedziałem na brzegu łóżka, powtarzając w kółko: gdzie moja broń? Nie mogę znaleźć broni!".

Inny weteran, 33-letni dziś Alec Webster, służył w Afganistanie pięć lat, od 2001...

6217

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]