Reklama

Arka ciszy i modlitwy

Arka ciszy i modlitwy

27.02.2006
Czyta się kilka minut
W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu możesz się spodziewać opowieści o potrójnym kuszeniu Jezusa. Gdy usłyszysz fragment Ewangelii św. Marka, przekonasz się, że w odróżnieniu od Mateusza i Łukasza, najkrótsza Ewangelia nie wspomina o namawianiu Jezusa, by przemienił kamienie w chleb, rzucił się z narożnika świątyni albo oddał pokłon szatanowi.
C

Czytając relację Markową, możesz się jednak domyślić, co się dokonało na pustyni, gdzie Syn Człowieczy musiał wybierać między przynagleniem Ducha a podszeptami kusiciela. Jest to sytuacja dobrze Ci znana: z jednej strony wiesz, "jaka jest wola Boża, co jest dobre, co Bogu miłe i co doskonałe", a jednocześnie wabi Cię owoc zakazany, który wydaje się "dobry do jedzenia i jest rozkoszą dla oczu". Jezus wygrał to duchowe zmaganie, a po zwycięstwie przebywał między zwierzętami i aniołami. Jak wiesz z Księgi Rodzaju, grzech pierworodny wprowadził nieprzyjaźń między człowiekiem a naturą. Bóg rzekł do mężczyzny: "przeklęta stała się ziemia z twego powodu: w trudzie będziesz zdobywał od niej pożywienie dla siebie po wszystkie dni twego życia. Cierń i oset będzie ci ona rodziła, a przecież pokarmem twym są płody roli. W pocie więc oblicza twego będziesz musiał zdobywać pożywienie"....

2816

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]