Reklama

Arcydzieło

Arcydzieło

20.01.2009
Czyta się kilka minut
Opera, przynajmniej barokowa, wcale nie umarła, ale przeżywa dziś drugą młodość. Przekonamy się o tym podczas krakowskiego cyklu Opera Rara.
D

Dojmujący jest na polskich scenach deficyt oper barokowych. Poza malutką, acz zasłużoną Warszawską Operą Kameralną, która pod batutą Stefana Sutkowskiego nie tylko daje przedstawienia na przyzwoitym muzycznie poziomie, ale i stała się trampoliną do światowej kariery dla kilku znakomitych głosów, rodzimy admirator drammi per musica skazany jest na wyjazdy zagraniczne bądź zakup płyt DVD. A przecież każdy szanujący się teatr na zachodzie Europy, nawet ten niewielki, położony z dala od kulturowych centrów, uzupełnia żelazny repertuar arcydziełami muzyki dawnej, stara się do współpracy zapraszać wybitnych śpiewaków, dyrygentów-specjalistów od zakurzonych partytur, inteligentnych reżyserów.

Bo opera barokowa przeżywa dziś drugą młodość, jest źródłem estetycznej przyjemności, zachwytu, który nie potrzebuje intelektualnego umocowania. Tu nie ma miejsca na...

7774

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]