Reklama

Ładowanie...

Wielobarwne Misteria Paschalia

12.04.2011
Czyta się kilka minut
Wielbiciele muzyki dawnej wiedzą, że aby wysłuchać dzieł związanych z Triduum Paschalnym w znakomitych interpretacjach, Wielki Tydzień trzeba spędzić w Krakowie. Nie inaczej będzie w tym roku.
Maria Grazia Schiavo i Jose Maria Lo Monaco, festiwal Misteria Paschalia, 2009 r. / fot. Anna Kaczmarz
C

Chyba tylko najwytrwalsi melomani pamiętają pierwszą edycję festiwalu Misteria Paschalia i puste miejsca na koncertach artystów, o których występy biły się prestiżowe agencje impresaryjne. Wstydliwym szeptem przypomina się dziś rozdawanie biletów przed recitalem słynnego wiolonczelisty Pietera Wispelweya. Z uśmiechem przywołuje się obrazy dość siermiężnych artystycznie widowisk pasyjnych, ku uciesze turystów odgrywanych na krakowskim Rynku. Na prawach anegdoty krążą też opowieści o koncercie Stanisława Soyki, który śpiewał w 2004 r. rodzime pieśni wielkopostne...

Konsekwencja i promocja

Obserwując ostatnie edycje festiwalu, łatwo zauważyć, jak wiele w ciągu ośmiu lat się zmieniło. Zbudowane na zgliszczach konfliktu między władzami miasta a organizatorami Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, Misteria Paschalia...

9267

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]