Reklama

Aplauz jako ostrzeżenie

Aplauz jako ostrzeżenie

29.11.2015
Czyta się kilka minut
Idylliczna, wielokulturowa kraina? Nie, Wołoszczyzna to miejsce, gdzie panuje niewolnictwo nieustępujące brutalnością temu, co świat zachodni uskuteczniał w ramach kolonialnych podbojów.
Kadr z filmu „Aferim!” Fot. Mihai Chitu
T

To tu mieszkał za młodu Jakub Frank, najsłynniejszy przechrzta i samozwańczy mesjasz, bohater „Ksiąg Jakubowych” Olgi Tokarczuk. I choć w 1835 r., kiedy rozgrywa się akcja filmu „Aferim!”, Frank dawno już nie żył, a większą część życia spędził na terenach dawnej Rzeczypospolitej, rumuński reżyser Radu Jude przedstawia XIX-wieczną Wołoszczyznę w podobny sposób, jak Tokarczuk opisywała XVIII-wieczne Podole. Tyle że znacznie bardziej na ostro.
Zostajemy wrzuceni w kulturowy i etniczny tygiel. Na przecięciu stref wpływów wielkich imperiów, osmańskiego i rosyjskiego, mieszają się rozmaite nacje, religie i języki, szaleje epidemia cholery, a liczne wojny, które przeszły przez wołoską ziemię, pozostawiły świeże jeszcze ślady. Kiedy stary policmajster Constandin i jego syn Ioniţă ruszają na poszukiwanie zbiegłego romskiego niewolnika, rozpościera się przed nami ówczesne...

5277

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]