Reklama

Wytrąceni z letargu

Wytrąceni z letargu

16.02.2015
Czyta się kilka minut
To była najlepsza edycja Berlinale od lat. Złotego Niedźwiedzia zdobył Irańczyk Jafar Panahi za film „Taxi”, Srebrnego Niedźwiedzia za reżyserię – Małgorzata Szumowska za „Body / Ciało”.
Małgorzata Szumowska ze Srebrnym Niedźwiedziem, Festiwal Filmowy w Berlinie, 14 lutego Fot. Joerg Carstensen / EPA / PAP
W

Wreszcie, za jednym zamachem, nagrodzono filmy i dobre, i opowiadające historie większe niż ekran. Berlinale udało się spełnić swoją misję – misję festiwalu promującego kino społeczne i zaangażowane. Praktycznie każdy z nagrodzonych tytułów ujmuje się za poważną sprawą: prawem do wolności, znaczeniem konfrontacji z ponurą przeszłością, walką z czarno-białym rozumieniem świata. A jednocześnie żaden nie sięga po patos, propagandę czy demagogię.
Zwierzenia
Mimo to werdykt przyznający Złotego Niedźwiedzia „Taxi” Jafara Panahiego z pewnością sprowokuje pytanie: co tej nocy wygrało? Kino czy polityka? Jakość filmu czy chęć ujęcia się za reżyserem, od lat uwięzionym przez władze w areszcie domowym i obłożonym zarówno zakazem kręcenia, jak i wyjazdu z ojczyzny? Nie da się zaprzeczyć, że „Taxi” formułuje między słowami podobny komunikat, co prawie wszystkie...

8487

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]